OTSO0 442 816 39 99

Hoşgeldiniz. Bugün

Erzurum’da STK’lardan Ortak Açıklama

Ana Sayfa » Haberler » Erzurum’da STK’lardan Ortak Açıklama

Erzurum’daki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar yaptıkları ortak basın açıklamasında, FETÖ terör örgütünün yaptığı hain darbe girişimini unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını dile getirdiler.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) düzenlenen toplantıya, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı (ETB) Hakkı Hınıslıoğlu, Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Fırat, Kamu-Sen İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, Memur-Sen Konfederasyonu İl Temsilcisi Abdullah Duman, Türk-İş Temsilcisi Yusuf Gökcan, Hizmet-İş Şube Başkanı Erol Aksakal, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, Oltu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Karaca, Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Ayrancı ile Türkiye AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı üyesi kurumların temsilcileri, oda, borsa ve sendikaların yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

İldeki STK’lar adına açıklamayı, Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Fırat yaptı. Fırat, “Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz. İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

“15 TEMMUZ’UN TÜRKİYE İÇİN BİR MİLAT OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bu alçak saldırını, darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğunu vurgulayan Fırat şöyle devam etti; “15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, “devleti” ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı.  Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.”

“ÜLKEMİZİ MİLLETİN İRADESİ DIŞINDA HİÇBİR GÜÇ YÖNETEMEZ”

Türkiye’nin 15 Temmuz’da, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla verdiğini kaydeden Fırat, Türk Milletinin demokrasiye olan inancının hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu ve bunun herkese gösterildiğini belirten Fırat şunları söyledi; “Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez. Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2 Bin 301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz.  Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir.”

“15 TEMMUZ RUHU, DEMOKRASİNİN SİGORTASIDIR”

Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhunun demokrasinin sigortası olduğu ifade eden Fırat, “Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir.

Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır.”

En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrasının da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç olduğunu ve darbe girişimi sonrası toplumun büyük bir travma yaşadığını anlatan ESOB Başkanı Rasim Fırat konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız.   Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var”

“AYAĞIMIZDAKİ PRANGAYI ÇÖZDÜK, ŞİMDİ KOŞMA ZAMANI”

Fırat açıklamasını şöyle tamamladı; “15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık.  Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız.

Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz.  Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye…”

TOBB’A CANLI YAYINLA BAĞLANTI

Fırat konuşmasının ardından TOBB’da gerçekleştirilen toplantıya canlı yayınla bağlandı. Fırat buradaki konuşmasında da, “Ortak metnimizi biraz önce büyük bir heyecanla okuduk. Erzurum milli mücadelenin kalesi, Türkiye Cumhuriyetinin ilk tohumlarının atıldığı yer Erzurum’un İstiklal Savaşımızdaki milli ruhu nasılsa, bugün de aynı ruha sahibiz. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Ülkemizin geleceğinden umutluyuz. Bütün Türkiye’ye ve sizlere selamlarımızı iletiyoruz” dedi.

Ortak basın açıklaması, 15 Temmuz şehitleri için okunan duanın ardından sona erdi.

18 Temmuz 2017

İlgili Terimler :

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz